Kameralna jesień z Chopinem

Opublikowane przez

Kameralna jesień z Chopinem

06.11.2020, Ewelina Kucharska

Z przykrością zareagowałam na informacje o zamknięciu instytucji kultury, a co za tym idzie – odwołanych, bądź przeniesionych w pozornie niedaleką przyszłość, wydarzeniach muzycznych. W tym roku nawet największe festiwale stały pod znakiem zapytania, a na jeden z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych konkursów pianistycznych publiczność musi poczekać do października 2021 roku. W związku z tym ostatnim, na terenie całej Polski podejmowano próby organizacji mniejszych lub większych koncertów poświęconych twórczości Fryderyka Chopina. O jednym z takich festiwali, organizowanym przez NIFC w Warszawie, pisałam miesiąc temu. Teraz opowiem o podobnym wydarzeniu – tym razem dostępnym online.

W niedzielę, 8 listopada, rozpocznie się cykl recitali fortepianowych „Jesień z Chopinem”, organizowany przez Operę i Filharmonię Podlaską. Festiwal miał się rozpocząć w październiku, jednak z uwagi na obecną sytuację, dwa koncerty przeniesiono na grudzień. Listopadowe recitale również stanęły pod znakiem zapytania. Na szczęście organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu wydarzenia do Internetu. Z optymistycznego punktu widzenia, mamy zatem nie tylko „Jesień z Chopinem”, ale także zimę.

Jerzy Maciejewski

Festiwal rozpocznie się koncertem mistrza fortepianu – Jerzego Maciejewskiego. Poza pracą artystyczną, pianista zajmuje się na co dzień także działalnością pedagogiczną i popularyzatorską. Dokonał m.in. nagrania kompletu dzieł na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego we współpracy z Magdaleną Rezler oraz wszystkich pieśni Chopina, wraz ze śpiewaczką i obecną dyrektor OiFP, Ewą Iżykowską-Lipińską.

“Życzenie” Fryderyka Chopina, Ewa Iżykowska – sopran, Jerzy Maciejewski – fortepian

Jest współzałożycielem zespołu Camerata Vistula. W niedzielę artysta przedstawi Mazurki op. 68 oraz poemat taneczny – Polonez As‑dur op. 53, nazywany Heroicznym.

Andrzej Wróbel

Na scenie wystąpi także drugi współzałożyciel Cameraty Vistuli, wiolonczelista Andrzej Wróbel. W duecie zaprezentują młodzieńczy Polonez Brillante C-dur op. 3 oraz ostatnie dzieło, które Chopin wydał własnoręcznie, czyli Sonatę g-moll op. 65 na wiolonczelę i fortepian.

W programie kolejnych koncertów, poza uwielbianymi przez publiczność kompozycjami Chopina (takimi jak Nokturn c-moll op. 48 czy Scherzo h-moll op. 20), odnajdziemy jego mniej znane mazurki i polonezy, pochodzące z różnych okresów twórczości, a także sonaty, ballady, walce i etiudy. Ciekawą propozycją jest recital Jana Wachowskiego, podczas którego zaprezentowane zostaną, poza wybranymi dziełami Chopina, Ballada F-dur Claude’a Debussy’ego oraz Sonata a-moll Sergiusza Prokofiewa.

Jan Wachowski

Wspomniany przeze mnie Jan Wachowski to utalentowany, młody pianista, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jest laureatem wielu nagród pianistycznych na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Pietro Argento w 2018 roku. W 2017 roku zaprezentował także swój talent kompozytorski na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Cum Laude Music Awards, zdobywając I nagrodę za swój Kwintet fortepianowy.

Julia Łozowska – recital w Sali Salomona w Pałacu na Wyspie, w ramach cyklu Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich online – 23 sierpnia 2020

W grudniu na scenie zobaczymy zaledwie 19-letnią Julię Łozowską, zdobywczynię Grand Prix na XXII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej, a także kolejnego mistrza fortepianu – Marka Mizerę.

Marek Mizera

Więcej informacji, dotyczących repertuaru, można znaleźć tutaj.

Artykuł Kameralna jesień z Chopinem pochodzi z serwisu ORFEO.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *