Smutny Światowy Dzień Opery w Polsce

Opublikowane przez

Smutny Światowy Dzień Opery w Polsce

24.10.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

W ubiegłym roku po raz pierwszy obchodzono 25 października Światowy Dzień Opery. Pomysł Word Opera Day narodził się w Madrycie w 2018 roku podczas pierwszego Światowego Forum Operowego. Organizacje zrzeszające teatry operowe z całego świata: OPERA America, ÓPERA Latinoamérica i Opera Europa ustaliły datę święta na 25 października, czyli dzień urodzin Johanna Straussa II (1825 r.) i Georgesa Bizeta (1838 r.). W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie będzie mieć należnej oprawy. Można uczestniczyć w nim poprzez internetową platformę Opera Vision.

O wydarzeniach na świecie, związanych z tym świętem i wszelkich najnowszych wiadomościach informuje także wortal muzyczny Opera Wire, którego redaktorem naczelnym jest David Salazar.

Natomiast w Polsce większość teatrów operowych wycofała się z planowanych przedsięwzięć albo zamieniła je na formy bardziej kameralne.

Teatr Wielki w Poznaniu przygotował dla Państwa spektakl “Izolacja” bez udziału publiczności, transmitowany i dostępny online . Izolacja, w której znaleźli się Carmen, Don Giovanni i Don Pasquale, powoduje w nich zachowania na granicy obłędu (słyszą głosy, ale nie są pewni swych zmysłów, czują lęk lub ekscytację, choć nie wiedzą, z jakiego powodu). Każda z postaci prowadzi swój własny, niezależny monodram. Niekiedy poszczególne fragmenty zdają się układać w dialog – celowo nie jest sprecyzowane, w jakim stopniu postaci wchodzą między sobą w interakcję. Spektakle miały się odbyć z udziałem publiczności, ale jednak dyrekcja teatru zdecydowała się na odizolowanie widzów… Obsada: Carmen – Galina Kuklina, Don Giovanni – Stanislav Kuflyuk, Don Pasquale – Andrzej Ogórkiewicz, Zespół Instrumentalny. Kierownictwo muzyczne: Katarzyna Tomala-Jedynak, reżyseria: Krzysztof Cicheński, scenografia i kostiumy: Julia Kosek.

Spektakl będzie transmitowany na żywo w Internecie. Bilety w cenie 10 zł dostępne TUTAJ.

Streaming 24.10, godz. 19:00

Streaming 25.10, godz. 18:00

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na spektakle Roberta Bondary “Zniewolony umysł” (libretto według eseju Czesława Miłosza, muzyka Philipa Glassa i Wojciecha Kilara.

Przedstawienia baletowe, grane 25, 27 i 28 października, są dedykowane pamięci zmarłej w poniedziałek 19 października wybitnej tancerki Ewy Głowackiej.

Opera na Zamku w Szczecinie zaplanowała na weekend wznowienie “Romea i Julii” Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. Więcej informacji znajduje się tutaj. Dyrektor Jacek Jekiel, równocześnie wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, skierował takie słowa:

W tak dramatycznym momencie przesłanie na Światowy Dzień Opery powinno być „dramatyczne” w sensie teatralnym. Uważam jednak, że teraz, gdy świat stanął na głowie, najbardziej fortunnie jest  życzyć  wszystkim ogromnej odporności, żeby to wszystko wytrzymać: ten zalew tragicznych informacji, ale i po prostu głupich… Żeby się nie poddać. Sztuka nie może skapitulować, musimy przejść przez nasze Morze Czerwone bez strat, a wręcz przeciwnie – wzmocnieni. Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji tego, co może być dalej i zapewne dlatego popadamy w skrajne emocje. Ale musimy robić swoje i tak, jak orkiestra na Titaniku, grać dotąd, do kiedy będziemy mogli, dotąd, dokąd ktoś będzie chciał nas słuchać i oglądać. Bo taki wybraliśmy zawód, w którym muzyka, śpiew, taniec są dla nas czymś, bez czego nie umiemy i nie chcemy żyć. Nasz świat wbrew wszystkiemu, co obecnie się dzieje, jest kolorowy i piękny, i oby taki był zawsze – czego Państwu i sobie na ten trudny, pandemiczny czas życzę.

Warszawska Opera Kameralna odwołała w związku z chorobą artysty koncert zespołu “Tre Voci”, natomiast zaprasza w niedzielę 25 października do Basenu Artystycznego na koncert z cyklu Snack Opera, podczas którego wystąpią: Magdalena Molendowska – sopran, Dawid Roy – baryton, Dominik Sutowicz – tenor, Natalia Gaponenko – fortepian oraz Jerzy Snakowski – moderator.

Również w niedzielę 25 października Warszawska Opera Kameralna zaprasza o 17.00 do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie na koncert kameralny “Corelli – archanioł dźwięków”. Zabrzmią concerti grossi Arcangela Corellego, włoskiego kompozytora i skrzypka okresu baroku, w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Teatr Wielki w Łodzi odwołał lub przełożył na inne terminy planowane spektakle i koncerty do końca października, natomiast zaprasza do odwiedzenia Facebooka.

Cenieni na arenie międzynarodowej soliści Teatru Wielkiego w Łodzi – mezzosopranistka Bernadetta Grabias i tenor Dominik Sutowicz wykonają z okazji Światowego Dnia Opery duet Nicklausse’a i Hoffmanna z opery Opowieści Hoffmanna. Bernadetta Grabias obecnie występuje w Opera w Brukseli La Monnaie, gdzie wciela się w postać Brigitty w operze Korngolda pt. Umarłe miasto” w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Premiera odbyła się 22 października. Spektakle w Brukseli zostały zaplanowane do 13 listopada. Więcej informacji znajduje się tutaj.

25 października arię Nessum Dorma z opery Turandot zaśpiewają trzej znakomici tenorzy: Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz i Dawid Kwieciński. Nagrania będą dostępne na Facebooku Teatru Wielkiego w Łodzi.

Zapraszamy również do bezpiecznego odwiedzenia Muzeum Cyfrowego Teatru Wielkiego w Łodzi, w którym znajdą Państwo tysiące informacji związanych z historią tej instytucji. Natomiast 7 listopada 2020 r. w TWŁ odbędzie się premiera jednoaktowego monodramu pt. Głos ludzki Francisa Poulenca z primadonną Joanną Woś, w reżyserii Michała Znanieckiego. Pozostałe informacje o aktualnych wydarzeniach znajdują się tutaj.

Teatr Wielki – Opera Narodowa z powodu pandemii odwołuje planowane na 25, 27, 28, 29 i 30 października 2020 spektakle baletowe “Damy kameliowej” Johna Neumeiera według powieści Aleksandra Dumasa (syna), z muzyką Fryderyka Chopina.

Natomiast w sobotę 24 października o 19.00 rozpocznie się koncert z udziałem wybitnego polskiego bas-barytona Tomasza Koniecznego, promujący nową płytę ANAKLASIS Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, przygotowaną z okazji 90. urodzin kompozytora Romualda Twardowskiego. Początkowo planowano to wydarzenie z udziałem publiczności, ale organizatorzy zadecydowali, że recital będzie transmitowany online. W programie znajdą się pieśni i sonety Romualda Twardowskiego na bas-baryton i fortepian: Sonety Michała Anioła, Trzy sonety do Don Kichota, Trzy pieśni do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, Znad Wilii, Oblicze morza. Tomaszowi Koniecznemu będzie towarzyszyć znakomity pianista Lech Napierała, a koncert poprowadzi Agata Kwiecińska. Transmisja będzie dostępna na VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Polska Opera Królewska odwołała m.in. koncerty: Stabat mater / Vivaldi – Pergolesi 25 października, Rodelinda / Georg Friedrich Haendel (wersja koncertowa) 31 października. Natomiast zaprasza na Niedzielę z… Polską Operą Królewską w TVP Kultura od 17.15. Po rozmowie w studiu, o 18.05 można będzie zobaczyć operę “Dydona i Eneasz”, zarejestrowaną na scenie Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie.

To pierwsze dzieło dramatyczne barokowego kompozytora Henry’ego Purcella prezentuje historię tragicznej miłości królowej Kartaginy – Dydony i wodza trojańskiego – Eneasza. Podstawą do stworzenia libretta była “Eneida” Wergiliusza.

Opera Śląska w Bytomiu odwołała wydarzenia: „Baron cygański” – 24.10,„Porozmawiajmy o Operze” – 25.10, „Callas. Master Class” – 25.10, „Traviata” – 29 i 31.10.

Opera Krakowska odwołała planowaną na 22 października premierę operetki Offenbacha “Orfeusz w piekle” oraz spektakle 23, 24 i 25 października, a także spotkanie edukacyjne dla dzieci z cyklu “Poranki”, które miało się odbyć w tę niedzielę. Kolejny termin premiery na razie nie jest znany.

Opera Wrocławska odwołała lub przeniosła wydarzenia:

• Nabucco  18 i 22 października – odwołane,
• Wieczór młodych choreografów  20 października – przeniesione na 7 listopada 2020 r.,
• Wieczór operetkowy  10 i 24 października – przeniesione na okres sylwestrowo-noworoczny
(termin zostanie Państwu przekazany),
• Poławiacze pereł  25, 31 października i 6, 7 listopada – odwołane.

Opera i Filharmonia Podlaska z powodu kolejnych zakażeń koronawirusem wśród artystów została zmuszona do odwołania spektakli musicalowych “Doktor Żywago” Lucy Simon od 24 do 31 października. A walczono prawie do końca. Decyzja o odwołaniu pojawiła się dzień przed planowanym wznowieniem. Miała to być wersja semi-stage, krótsza o 40 minut, z zachowaniem dystansu artystów i z transmisją gry orkiestry z Sali Kameralnej. Mimo tych wszystkich zabezpieczeń niestety nie udało się tych przedstawień uratować.

Natomiast dyrekcja białostockiej opery zaprasza 25 października o 15.00 do Foyer na recital w wykonaniu Joanny Motulewicz przy akompaniamencie Anny Krzysztofik-Buczyńskiej. Do odbioru w kasie są bezpłatne wejściówki. Można usłyszeć arie z oper Haendla, Bizeta, Rossiniego, Czajkowskiego i operetki Bernsteina.

Fotografia u góry: Joanna Miklaszewska / Teatr Wielki w Łodzi

#WorldOperaDay #LoveOpera

Artykuł Smutny Światowy Dzień Opery w Polsce pochodzi z serwisu ORFEO – portal muzyczny, TV.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *