W wirze muzycznego karnawału

Opublikowane przez

W wirze muzycznego karnawału

14.01.2021, Dominika Olender

Karnawałowy nastrój powoli nabiera rumieńców, szczególnie dzięki propozycjom filharmonii i teatrów operowych, które możemy odnaleźć na platformach streamingowych. W lekki, wesoły nastrój wprowadzi nas koncert Filharmonii Narodowej transmitowany 15 stycznia 2021 roku o godzinie 19:30 prosto z sali koncertowej. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza oraz wiolonczelistki Karoliny Jaroszewskiej-Rajewskiej usłyszymy utwory Johanna Straussa (syna), Piotra Czajkowskiego, Ericha Wolfganga Korngolda oraz Stefana Kisielewskiego i Michała Spisaka.

Zdjęcie z próby do koncertu, fot. Marcin Saltarski

Koncert otworzy Mała uwertura Stefana Kisielewskiego, którego 110. rocznica urodzin oraz 30. rocznica śmierci przypada w 2021 roku. Kompozytor w pamięci Polaków zapisał się przede wszystkim jako znakomity, pełen humoru publicysta, polityk. Warto pamiętać, że był także interesującym kompozytorem. Studiował w Konserwatorium Warszawskim, uzyskując dyplomy z teorii muzyki (1934) oraz kompozycji (1937) w klasach Kazimierza Sikorskiego, jak i z fortepianu (1937) w klasie Jerzego Lefelda. Muzyka Kisielewskiego nie była zbyt często obecna na scenach filharmonicznych, co w ostatnich czasach się zmienia.

Stefan Kisielewski pozuje w swoim mieszkaniu, Warszawa, 15 listopada 1986, fot. Włodzimierz Wasyluk

Kolejnym polskim akcentem będą Trzy miniatury na małą orkiestrę z 1949 roku Michała Spisaka — jednego z czołowych przedstawicieli polskiego neoklasycyzmu. Twórca od rozpoczęcia w 1937 roku studiów u Nadii Boulanger w Paryżu mieszkał we Francji, od 1939 roku pełniąc funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Młodych Muzyków Polaków w Paryżu. Lata okupacji spędził w miejscowości Voiron, a do Paryża powrócił w 1945 roku. Mimo przebywania na emigracji nie zerwał kontaktów z krajem i w 1947 roku został członkiem Związku Kompozytorów Polskich, a jego utwory gościły w programach krajowych filharmonii, Warszawskiej Jesieni czy Poznańskiej Wiosny Muzycznej.

Zdjęcie z próby do koncertu, fot. Marcin Saltarski

Karolina Jaroszewska-Rajewska pobierała nauki u jednej z najsłynniejszych wiolonczelistek — Zary Nelsovej. Na jej zaproszenie podjęła studia w Juilliard School of Music w Nowym Jorku, gdzie uzyskała dyplomy Bachelor i Master of Music. Karierę solową rozpoczęła, mając 16 lat, koncertem z Filharmonią Poznańską. Od tamtej pory występuje z Orkiestrą Kameralną Amadeus oraz wieloma innymi orkiestrami w Polsce i za granicą.

Karolina Jaroszewska-Rajewska, fot. materiały Filharmonii Narodowej

Bilety w formie kodów dostępu do wideo można nabyć na stronie live.bilety24.pl w cenie 15 zł.

Zdjęcie z próby do koncertu, fot. Marcin Saltarski

PROGRAM KONCERTU:

Stefan KisielewskiMała uwertura

Johann Strauss (syn)Fledermaus-Quadrille op. 363 

Erich Wolfgang KorngoldTemat z Wariacjami op. 42

Piotr CzajkowskiWariacje na temat rokoko A-dur op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę 

Michał SpisakTrzy miniatury  

Piotr CzajkowskiPory roku op. 37a (wybór, instrum. S. Abir)  

Johann Strauss (syn)Maskenball-Quadrille op. 272

Zdjęcie na górze: Próba do koncertu symfonicznego, fot. Marcin Saltarski

Artykuł W wirze muzycznego karnawału pochodzi z serwisu ORFEO.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *