Bliżej opery – warsztaty

Opublikowane przez

Bliżej opery – warsztaty

14.10.2020, KKP, MJ-K

12 października wystartowała druga edycja wyjazdowych warsztatów edukacyjnych „Bliżej opery”. To propozycja dla dzieci i młodzieży realizowana przez Operę na Zamku na terenie województwa zachodniopomorskiego, poza jego stolicą czyli Szczecinem. Bezpłatne zajęcia odbyły się już w Międzyzdrojach, a kolejne zaplanowane są aż do grudnia 2020 roku w: Widuchowej, Bornym Sulinowie, Kołobrzegu, Pyrzycach, Gryficach, Nowogardzie i Drawsku Pomorskim. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jest to kontynuacja cyklu, zrealizowanego z wielkim powodzeniem po raz pierwszy jesienią ubiegłego roku.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską  –  jedyną taką instytucją kultury w regionie. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów przeniosą się do tajemniczego świata opery. Dowiedzą się, czym jest opera, co można w niej obejrzeć, i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Usłyszą, czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą, jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Na koniec warsztatów uczestnicy wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze.

Terminy:

PAŹDZIERNIK:

19.10 (poniedziałek) – Widuchowa

26.10 (poniedziałek) – Borne Sulinowo

LISTOPAD

7.11 (sobota) – Kołobrzeg

9.11 (poniedziałek) – Pyrzyce

16.11 (poniedziałek) – Gryfice

23.11 (poniedziałek) – Nowogard

GRUDZIEŃ

5.12 (sobota) – Drawsko Pomorskie

Projekt plakatu: Agata Pełechaty

Za organizację grup odpowiedzialni są partnerzy projektu.  Więcej: http://www.opera.szczecin.pl/poza-scena/projekty/blizej-opery-2

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Artykuł Bliżej opery – warsztaty pochodzi z serwisu ORFEO – portal muzyczny, TV.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *