Gabriela Gołaszewska – najlepsza śpiewaczka operowa

Opublikowane przez

Gabriela Gołaszewska – najlepsza śpiewaczka operowa

2.10.2020, Magdalena Nowacka-Goik

Gabriela Gołaszewska, solistka Opery Śląskiej, najlepszą śpiewaczką operową w Polsce! Na gali XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w Mazowieckim Teatrze Muzycznym, Gabriela Gołaszewska, solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, odebrała nagrodę w kategorii „Najlepsza śpiewaczka operowa” za rok 2019.

W piątek 2 października na scenie Opery Śląskiej Gabriela Gołaszewska będzie kreowała partię Adiny (wraz z Andrzejem Lampertem w roli Nemorino) w operze „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego. To właśnie tą rolą szczególnie zachwyciła widzów i krytyków podczas premiery w grudniu 2019 roku.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury  przyznawane są przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury od 2007 roku. W kapitule zasiedli m.in.  Iwona Wujastyk (przewodnicząca), prof. Izabela Kłosińska, Krystyna Mazurówna, Danuta Renz, Marek Chowaniec, prof. Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski. Laureatami są najwybitniejsi artyści z szeroko rozumianego teatru muzycznego. Nie jest tajemnicą, że od czterech lat Opera Śląska w Bytomiu triumfuje podczas tego konkursu, zwłaszcza w kategorii śpiewak/śpiewaczka operowa. Typowani przez dyrektora Łukasza Goika, pierwszoplanowi, etatowi soliści sięgają po najwyższe laury. Rok temu był to Stanislav Kuflyuk, dwa lata temu Ewa Majcherczyk, a w 2017 roku Andrzej Lampert.

laureaci tegorocznych Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, fot. Karpati&Zarewicz

Tegoroczna zwyciężczyni, odbierając nagrodę podziękowała Kapitule Konkursu, pogratulowała współnominowanym śpiewaczkom i podkreśliła, że swoją nagrodą w sposób szczególny dzieli się z Operą Śląską i jej dyrektorem, Łukaszem Goikiem. Zaprezentowała też arię z opery „Jaskółka” Giacoma Pucciniego, której premierę w Operze Śląskiej zaplanowano na luty 2021 roku – w koprodukcji z teatrem w Meiningen (Niemcy).

Gabriela Gołaszewska kreuje też rolę Sophie de Palmy w spektaklu teatralno-muzycznym „Callas. Master Class” w reżyserii Roberta Talarczyka, którego premiera miała miejsce we wrześniu, natomiast w listopadzie zobaczymy ją w roli tytułowej we wznowieniu opery „Łucja z Lammermoor” Gaetana Donizettiego. Jesienią i zimą wystąpi aż w dwóch produkcjach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (“Czarodziejski flet”, “Straszny dwór”).

Zostały ostatnie bilety na “Napój miłosny” z Gabrielą Gołaszewską i Andrzejem Lampertem. Można je kupić w kasie lub przez Internet na stronie Opery Śląskiej.

Gabriela Gołaszewska z wyróżnieniem ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – w klasie śpiewu solowego prof. Jolanty Janucik. aureatka I nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej Ady Sari w Nowym Sączu (2019 r.) oraz kilku nagród specjalnych. Od 2019 roku etatowa solistka Opery Śląskiej. Mogliśmy usłyszeć ją m.in. w kreacjach: Despiny w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta (Warszawska Opera Kameralna), Kunegundy w „Kandydzie” L. Bernsteina (Opera Bałtycka, Opera Krakowska), Agaty w „Don Bucefalo” A. Cagnoniego (Opera Bałtycka), Hanny w „Strasznym dworze” S. Moniuszki (Opera Śląska, Teatr Wielki – Opera Narodowa), oraz wspomnianej Adiny w premierowym „Napoju miłosnym” G. Donizettiego.

Na zdjęciu u góry: Gabriela Gołaszewska i Łukasz Goik – Dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu, fot. Karpati&Zarewicz

Artykuł Gabriela Gołaszewska – najlepsza śpiewaczka operowa pochodzi z serwisu ORFEO – portal muzyczny, TV.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *