Grażyna Brodzińska – królowa operetki z Nagrodą Kiepury

Opublikowane przez

Grażyna Brodzińska – królowa operetki z Nagrodą Kiepury

9.10.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Grażyna Brodzińska, która była ulubioną artystką Bogusława Kaczyńskiego, wspaniale rozwijała się na deskach Teatru Muzycznego ROMA, a następnie w Gliwickim Teatrze Muzycznym, kreując pierwszoplanowe partie w operetkach i musicalach. Ostatnio można podziwiać ją na scenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, gdzie zjawiskowo śpiewa Hannę Glawari w “Wesołej wdówce” Lehara w brawurowej reżyserii i choreografii Henryka Konwińskiego. To właśnie MTM nominował ją do specjalnej Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury za całokształt pracy artystycznej. Odebrała statuetkę na nowej scenie MTM przy ulicy Jagiellońskiej 26 w Warszawie podczas uroczystej gali 28 września 2020 roku.

Zapraszamy do obejrzenia relacji Orfeo TV z tego wydarzenia.

Grażyna Brodzińska – Pierwsza Dama Polskiej Sceny Muzycznej, znakomita aktorka i tancerka. Króluje na scenie i podbija serca publiczności na całym świecie. Perfekcyjna w każdym geście. Prezentując najwyższy kunszt sztuki wokalnej, swoim repertuarem obejmuje zarówno klasykę, musical jak i światowe przeboje z gatunku różnych  nurtów muzycznych. Zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem. Córka śpiewaczki Ireny Brodzińskiej i Edmunda Waydy – tenora, reżysera i dyrektora teatrów muzycznych. Po ukończeniu szkoły baletowej kontynuowała swoją edukację w Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Już podczas studiów Grażyna Brodzińska rozpoczęła pracę zawodową w Teatrze Muzycznym w Gdyni za dyrekcji Danuty Baduszkowej.

Grażyna Brodzińska, “Wesoła wdówka”, reż. Henryk Konwiński,
Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

Zagrała wiele pierwszoplanowych ról w operetkach, musicalach i komediach muzycznych, między innymi: Hannę Glawari w operetce „Wesoła wdówka” Franza Lehara, Sylwię Varescu w operetce „Księżniczka Czardasza”  Emmericha Kalmana, Hrabinę Zedlau w operetce „Wiedeńska krew” Johanna Straussa, Anninę w operetce „Noc w Wenecji” Johanna Straussa, Perichola w operetce „Perichola” Jakuba Offenbacha, Dolly  Galagher Levi w musicalu „Hello Dolly” Jerry’ego Hermana,  Elizę Doolitle w musicalu „My Fair Lady” Fredericka Loewe, Dorothy Brock w musicalu „42nd Street” Harry’ego Warrena. W Kammeroper w Wiedniu śpiewała partię Eurydyki w operetce Jacques’a Offenbacha „Orfeusz w piekle” oraz partię Zerliny w operze Wolfganga Amadeusza Mozarta pt. „Don Giovanni”. W Teatrze Wielkim w Warszawie śpiewała gościnnie partię Adeli w „Zemście Nietoperza” Johanna Straussa i partię Kasi w operze Macieja Kamieńskiego pt. „Nędza uszczęśliwiona”. Z Adelą z „Zemsty nietoperza” odbyła również tournée, śpiewając z ogromnym powodzeniem w wielu teatrach w Niemczech.

relacja z “Wesołej wdówki” Lehara w reż. Marii Sartovej, prod. Gliwicki Teatr Muzyczny

Była solistką w Teatrze Muzycznym w Szczecinie, w operetce Warszawskiej (później Teatr Muzyczny ROMA), w Gliwickim Teatrze Muzycznym i w Teatrze Muzycznym w PoznaniuObecnie śpiewa w spektaklach Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie. Występuje z czołowymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest główną gwiazdą w stworzonych specjalnie dla Niej widowiskach multimedialnych: „Muzyczna Aleja Gwiazd”, „The Best of Broadway”, „Nie zapomnij Mnie”, „Magiczny Hollywood”, Śpiewaj i Tańcz”. Wielokrotnie śpiewała na Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Bogusław Kaczyński (ówczesny dyrektor artystyczny festiwalu) powiedział o niej: „Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną. Udowodniła, że ma prawo do tytułu Pierwszej Damy Polskiej Operetki”.

Grażyna Brodzińska, “Zakochani w operetce”, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

Odznaczenia i nagrody:
– W 1986 roku Grażyna Brodzińska została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
– W 2000 roku odebrała statuetkę Ariona, przyznawaną przez Sekcję Teatrów Muzycznych ZASP-u z okazji Dnia Artysty Śpiewaka.
– Została umieszczona wśród 60 kobiet w albumie „Z dziejów Polek” część III pt.„Nasze współczesne” wydanym przez Pocztę Polską w 2005 roku
  pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki.
– W 2006 roku otrzymała Złotą Myśl – nagrodę dla zasłużonych w dziedzinie kultury i nauki.
– W 2007 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
– W 2015 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Artykuł Grażyna Brodzińska – królowa operetki z Nagrodą Kiepury pochodzi z serwisu ORFEO – portal muzyczny, TV.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *