Nowe miejsce dla fanów opery i nie tylko

Opublikowane przez

Nowe miejsce dla fanów opery i nie tylko

23.01.2021, Ewelina Kucharska

Prawie rok temu świat nagle pogrążył się w bezruchu i chociaż pandemia nie daje za wygraną, każdy stara się robić co w jego mocy, aby poczuć namiastkę normalności. W maju ubiegłego roku Agata Ubysz, menadżerka kultury związana z wieloma jej dziedzinami, od mediów i fotografii poczynając, na modzie i muzyce klasycznej kończąc, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. W obliczu zamknięcia wszystkich instytucji kultury zadbała o spotkania z kulturą w sieci. Tak narodziła się globalna inicjatywa wsparcia pod nazwą POLISH OPERA NOW.

Ewelina Osowska, kadr z filmu The Breath w reżyserii Pawła Szkotaka, Polish Opera Now

Platforma POLISH OPERA NOW jest organizacją non-profit, która zaprasza do współpracy artystycznej w dziedzinie muzyki klasycznej. Wirtualna przestrzeń jest otwarta nie tylko dla muzyków, ale także reżyserów filmowych, operatorów i artystów z dziedziny sztuk wizualnych. Założenie jest proste: duet złożony z reżysera i śpiewaka operowego tworzy krótki film przy pomocy narzędzi, którymi dysponuje w domowym zaciszu, dzięki czemu barierą nie jest nawet to, że twórcy mogą się znajdować po przeciwnych stronach świata. Platforma jest otwarta na wszystkich artystów z dziedziny muzyki klasycznej, występujących w charakterze Gościa Specjalnego.

Agata Ubysz, pomysłodawczyni projektu, ma nadzieję, że platforma sprowokuje twórców do rozwijania kreatywności dzięki tworzeniu krótkich filmów, przy jednoczesnym wykorzystaniu nowych technologii i nieoczekiwanych rozwiązań. Mile widziane są filmy, które zawierają elementy zaskoczenia poprzez niestandardowe podejście do kontekstu opery i śpiewaka operowego. Naszym pragnieniem jest zredefiniowanie sposobu, w jaki ludzie postrzegają muzykę klasyczną. Pragniemy gościć wyjątkowe nano-opery wykonane przez uznanych i wschodzących artystów.

Michał Sławecki, kadr z filmu Hie ego novi w reżyserii Tadeusza Kabicza, Polish Opera Now

Projekt POLISH OPERA NOW oprócz Agaty Ubysz tworzą trzy wspaniałe kobiety: kierowniczka artystyczna i sopranistka Barbara Zamek, odpowiedzialna za projekt graficzny Geraldine Dura oraz zajmująca się działem komunikacji Łucja Waśko – organizatorka projektów związanych ze sztuką współczesną.

Swoją cegiełkę do projektu dołożyła już mezzosopranistka Małgorzata Walewska. W krótkim filmiku zaśpiewała partię z kwartetu Bella figlia dell’amore z Rigoletta Verdiego. Diego Andrés Rojas Ortiz, chilijski projektant kostiumów, na co dzień działający w Wiedniu, jest autorem koncepcji wizualnej. Tak wspomina on współpracę: ten projekt był kontemplacyjną i absurdalną, humorystyczną współpracą, czystym rezultatem zmagania się z pracami domowymi (jak krojenie warzyw) bez uszczerbku na atrakcyjności. Chociaż pomysł na oprawę wizualną jest prosty, to daje zaskakujący efekt.

Nie mogę także nie wspomnieć o wyjątkowej współpracy polskich artystów – sopranistki Eweliny Osowskiej i reżysera Pawła Szkotaka. Ich założeniem było stworzenie etiudy, w której uwzględniają swoje niepokoje i tęsknotę za obcowaniem z innymi ludźmi, twórcami i artystami. The Breath (z ang. oddech) zdaniem śpiewaczki można interpretować na wiele sposobów. Dla mnie to studium o wyzwoleniu. Każdy z nas tęskni za prawdziwą wolnością. Nie sięgamy po nią z różnych powodów – ograniczeń, obciążeń, leków, chorób czy presji społecznej. Kto z nas nie marzy o porzuceniu wszystkiego i zanurzeniu się w bezkresnym pokoju?

Na platformie POLISH OPERA NOW znajdą Państwo także krótkometrażowe dzieła stworzone m.in. przez Michała Sławeckiego, Konrada Kucza, Tadeusza Kabicza, Sylwię Olszyńską czy Annę Popiel.

W przyszłym tygodniu POLISH OPERA NOW zaprezentuje premierowy film Mistero di Antonia w reżyserii Andrzeja Miękusa, z udziałem śpiewaczki operowej Elwiry Janasik i artystki Jagi Hupało, autorki fryzur do musicali Koty oraz Taniec Wampirów. Więcej informacji już wkrótce!

Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego jest partnerem tego nowego portalu.

Artykuł Nowe miejsce dla fanów opery i nie tylko pochodzi z serwisu ORFEO.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *