Nowy Teatr prezentuje muzykę bliską sercu i autorską Pawła Mykietyna

Opublikowane przez

Nowy Teatr prezentuje muzykę bliską sercu i autorską Pawła Mykietyna

3.10.2020, Ewelina Kucharska

Od 7 do 11 października w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się Festiwal Paweł Mykietyn – konteksty, który jest idealną okazją do zapoznania się zarówno z twórczością tego wyjątkowego kompozytora, jak i z wybranymi dziełami innych polskich kompozytorów XX wieku. Muzyka współczesna, choć pozornie bliska, jest często zagadką nawet dla melomanów. Program festiwalu stworzono więc tak, aby słuchacz mógł samodzielnie usłyszeć rozwój stylu kompozytora, jak i jego dzieła na tle muzyki innych twórców.

Paweł Mykietyn, fot. Jacek Poremba

Paweł Mykietyn to przedstawiciel kompozytorów młodszej generacji XX wieku. Zadebiutował w wieku zaledwie 22 lat na „Warszawskiej Jesieni” w 1993 roku utworem La Strada. Jeszcze jako student odnosił wiele sukcesów – zdobył m.in. II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Krzanowskiego (1990), I nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu (1995) czy I nagrodę na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Amsterdamie (1996). W 1997 roku, tuż po ukończeniu studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, został kierownikiem muzycznym Teatru Studio w Warszawie. W 2011 roku uzyskał odznaczenie Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, zaś w 2015 roku – srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Cykl rozpocznie koncert wokalno-instrumentalny, w którym wystąpią Jadwiga Rappé (alt), Michał Sławecki (kontratenor) oraz Radosław Kurek (fortepian). Tego dnia zaprezentowane zostaną 3 utwory Pawła Szymańskiego, kompozytora wcześniejszej generacji, którym Mykietyn fascynował się od początku swojej kariery. Na koniec usłyszymy Sonety Szekspira Pawła Mykietyna, wyraźnie odmienne od utworów Szymańskiego. Choć czasowo i tematycznie kompozycje są sobie bliskie, dzieli je skrajnie odmienne myślenie o estetyce i traktowanie głosów wokalnych.

3 for 13, jedna z ważniejszych kompozycji Pawła Mykietyna, która powstała w 1994 roku na zamówienie Programu 2 Polskiego Radia. Utwór składa się z 3 części i jest przeznaczony dla 13 wykonawców.

W piątek, 9 października, odbędzie się koncert orkiestrowy w wykonaniu Sinfonii Varsovii, pod batutą Bassema Akiki, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej. Tego wieczoru usłyszeć będzie można utwory ważne dla Mykietyna, w tym Quasi una Sinfonietta Szymańskiego, czy rozbudowane (choć nazwa na to nie wskazuje) Małe Requiem dla pewnej Polki op.66 Henryka Mikołaja Góreckiego. Publiczność będzie miała okazję przekonać się na własnej skórze (czy raczej uszach), w jaki sposób pod koniec XX wieku reinterpretowano klasyczne gatunki, bawiąc się konwencją, narracją i cytatem.

Henryk Mikołaj Górecki, Małe Requiem dla pewnej Polki op.66: cz. I zawierająca incipit Dies irae w wykonaniu filharmoników warszawskich pod dyrekcją Antoniego Wita.

Trzeci dzień festiwalu dedykowany jest fanom brzmienia kameralnego. W maratonie kwartetowym usłyszymy klawesynistkę Małgorzatę Skarbek, pianistę Macieja Piszka oraz perkusistę Miłosza Pękalę, w towarzystwie Lutosławski String Quartet oraz Royal String Quartet. Prezentowane kwartety Szymańskiego i Mykietyna można nazwać pocztówką polskich utworów kameralnych XX wieku. Co więcej, na przykładzie II i III Kwartetu smyczkowego Mykietyna z łatwością zaobserwujemy rozwój jego stylu kompozytorskiego.

Festiwal zakończy się koncertem muzyki elektronicznej. Dla osób, które z muzyką współczesną nie mają wiele wspólnego, wspaniałym doświadczeniem będzie usłyszenie muzyki skomponowanej na… taśmę magnetofonową. W programie m.in. utwór Włodzimierza Kotońskiego, pioniera polskiej muzyki elektronicznej, a także profesora kompozycji samego Mykietyna. Realizacją dźwięku zajmie się Ewa Guziołek-Tubelewicz, a na fortepianie zagra Joanna Wicherek.

Paweł Mykietyn, Epifora na fortepian i taśmę (1996) w wykonaniu Joanny Wicherek

Bilety są dostępne do zakupu na stronie Nowego Teatru.

Artykuł Nowy Teatr prezentuje muzykę bliską sercu i autorską Pawła Mykietyna pochodzi z serwisu ORFEO – portal muzyczny, TV.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *