Ostrołęckie Operalia: Kacper Kuszewski

Opublikowane przez

Ostrołęckie Operalia: Kacper Kuszewski

2.10.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Na V Festiwalu Muzycznym “Ostrołęckie Operalia” wystąpił aktor Kacper Kuszewski. Podczas koncertu w Ostrołęckim Centrum Kultury zaśpiewał między innymi piosenkę “Nie kochać w taką noc to grzech” Zygmunta Wiehlera z tekstem Jerzego Jurandota. Jest to przedwojenny przebój. Wykonawcami tego utworu byli między innymi: Aleksander Żabczyński, Mieczysław Fogg, Irena Santor, Krzysztof Krawczyk, Andrzej Rosiewicz.

Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy oraz wokalista Kacper Kuszewski znany jest przede wszystkim jako Marek Mostowiak w serialu TVP “M jak Miłość”. Debiutował na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni rolą Gavroche’a w musicalu „Les Misérables” („Nędznicy”) w reżyserii Jerzego Gruzy, gdy miał 13 lat. Ukończył liceum muzyczne w Bydgoszczy w klasie klarnetu, a następnie Akademię Teatralną w Warszawie. Współpracował z Teatrem Narodowym, warszawskim Teatrem Polskim, Teatrem Scena Prezentacje oraz Teatrem Muzycznym ROMA („Berlin, czwarta rano”, „Nowy Jork. Prohibicja”), a także z Kabaretem Olgi Lipińskiej.

W 2007 roku ukończył podyplomowe studia aktorskie na Uniwersytecie w Manchester w Anglii i na 9 lat związał się z wrocławskim Teatrem Pieśń Kozła, jednym z najlepszych zespołów teatralnych w Europie, zdobywającym prestiżowe nagrody na festiwalach na całym świecie.

Brał udział w popularnych programach telewizyjnych: „Jak oni śpiewają” i „Taniec z gwiazdami”, którego 13. edycję wygrał w parze z Anną Głogowską. Zwyciężył również w 8. edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo” i został jednym z jurorów.

Zagrał w filmach: „Strefa ciszy”, „Karol, człowiek, który został papieżem”, „Wkręceni”, a także użycza swojego głosu m.in. Myszce Miki oraz Luke’owi Skywalkerowi z „Gwiezdnych wojen”.

Zygmunt Wiehler

Kompozytor i dyrygent Zygmunt Wiehler studiował w krakowskim Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego. Był twórcą ponad tysiąca piosenek wykonywanych na scenach, estradach oraz w filmach muzycznych. Współpracował z wieloma polskimi teatrami, a także ze słynnymi kabaretami w Warszawie: Qui Pro Quo, Perskie Oko, Morskie Oko. Pisał także muzykę operetkową, wodewilową, baletową, a nawet symfoniczną i chóralną. W latach 1935-39 pracował jako kierownik muzyczny słynnego Baletu Parnella, występującego w całej Europie. Podczas igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku zespół Feliksa Parnella otrzymał złoty medal, a Wiehler – medal brązowy za muzykę baletową. Zmarł w 1977 roku i został pochowany na Powązkach. Miał 87 lat.

Oto fragment filmu z 1936 roku pt. “Ada! To nie wypada” w reżyserii Konrada Toma. Śpiewają: Aleksander Żabczyński i Loda Niemirzanka.

Tytułowy przebój również jest autorstwa Wiehlera.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu “Ostrołęckie Operalia” jest baryton operowy Jakub Milewski, a organizatorem – Towarzystwo Muzyczne im. Grażyny Bacewiczówny w Ostrołęce. Wydarzenie odbyło się m.in. pod patronatem portalu muzycznego ORFEO.

Artykuł Ostrołęckie Operalia: Kacper Kuszewski pochodzi z serwisu ORFEO – portal muzyczny, TV.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *