Otwarcie karnawału w takt muzyki Handla

Opublikowane przez

Otwarcie karnawału w takt muzyki Handla

05.01.2021, Dominika Olender

Okres świąteczny praktycznie już za nami i w środę wejdziemy w czas karnawału. O balach i zabawach możemy na razie zapomnieć, dlatego warto poszukać rozrywki w przestrzeni wirtualnej. Platforma PLAY Kraków, świetnie sprawdzająca się w zeszłym roku, kiedy mogliśmy na niej zobaczyć takie wydarzenia jak 13. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia czy Festiwal Muzyki Współczesnej Sacrum Profanum, nie zwalnia tempa i nowy rok otwiera z przytupem. Już 6 stycznia 2021 r. o godzinie 18:00 premierowo zostanie udostępniony koncert Jakuba Józefa Orlińskiego oraz Capelli Cracoviensis zarejestrowany w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego ICE Kraków.

Jakub Józef Orliński podczas prób do koncertu, fot. Filip Adamus

Kontratenor tańczący breakdance, oklaskiwany na najważniejszych scenach świata – Jakub Józef Orliński to jeden z najbardziej zapracowanych polskich śpiewaków. Mimo odwołania spektakli nie zwolnił tempa i przeniósł swoją aktywność do internetu, gdzie wraz z pianistą Aleksandrem Dębiczem grał koncerty charytatywne, z The King’s Singers zrealizował nową aranżację arii Music for a while Henry’ego Purcella, wziął udział w popularnym #Hot16Challenge. Wynikiem współpracy z Dębiczem oraz gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim jest album Adela, który ma zaplanowaną premierę na 5 lutego 2021 roku. Nagranie Agrippiny z Orlińskim w roli Ottona zostało nominowane do tegorocznych nagród Grammy w kategorii Best Opera Recording.

Capella Cracoviensis powstała w 1970 roku z inicjatywy dyrektora Filharmonii Krakowskiej Jerzego Katlewicza. Zadanie stworzenia zespołu złożył on na ręce Stanisława Gałońskiego. Z biegiem lat Capella usamodzielniła się i wykonuje repertuar wielobarwny: od renesansowej polifonii po prawykonania muzyki współczesnej. Od listopada 2008 roku jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Jan Tomasz Adamus.

Capella Cracoviensis podczas prób do koncertu, fot. Filip Adamus

Bohaterem koncertu będzie muzyka Georga Friedricha Handla. Usłyszymy arie i recytatywy z trzech oratoriów kompozytora: Samsona, Theodory oraz Mesjasza. Oprócz dzieł wokalnych w programie znalazło się Concerto Grosso a-moll op. 6. 

Jakub Józef Orliński podczas prób do koncertu, fot. Filip Adamus

Sprzedaż wirtualnych biletów w cenie 30 zł. rozpocznie się w dniu premiery na stronie platformy PLAY Kraków. Koncert będzie dostępny przez cały rok.

PROGRAM KONCERTU:

 1. Then long eternity shall greet… Joys that are pure (recytatyw i aria z oratorium Samson)
 2. But who may abide (aria z oratorium Mesjasz)
 3. Return, O God of hosts!… To dust his glory (aria i chór z oratorium Samson)
 4. Concerto grosso a-moll HWV 322 (część 1)
 5. The raptur’d soul defies the sword (aria z oratorium Theodora)
 6. He was despised (aria z oratorium Mesjasz)
 7. Deeds of kindness (aria z oratorium Theodora)
 8. Concerto grosso a-moll HWV 322 (część 2)
 9. Behold, a Virgin shall conceive… O thou that tellest good tidings (recytatyw i aria z oratorium Mesjasz)
 10. Or lull’d with grief… Sweet rose and lily (recytatyw i aria z oratorium Theodora)
 11. Ye sons of Israel… Weep, Israel (aria i chór z oratorium Samson)

Artykuł Otwarcie karnawału w takt muzyki Handla pochodzi z serwisu ORFEO.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *