Podróż w czasie w noc sylwestrową na Wawelu

Opublikowane przez

Podróż w czasie w noc sylwestrową na Wawelu

29.12.2020, Dominika Olender

Sylwester zbliża się coraz większymi krokami, niosąc nadzieję, że następny rok będzie lepszy niż ten. Wśród propozycji, jak spędzić ostatni wieczór roku, znalazła się oferta zespołu Cracovia Danza, który przygotował dla widzów premierę odcinka Wawelskie baletto, wieńczącego cykl Kraków tańcem malowany, zrealizowanego przez Cracovia Danza Film Studio podczas 21. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza. Premiera filmu zrealizowanego przez Cracovia Danza Film Studio odbędzie się 31 grudnia 2020 roku o godzinie 20:00 na kanale YouTube Baletu.

fot. Tomasz Korczyński

Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza po raz pierwszy odbył się w Krakowie w 2000 roku z okazji nadania miastu tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury”. Od tego czasu odbywa się rokrocznie na przełomie lipca i sierpnia. Inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym jest Romana Agnel — polska tancerka, choreografka oraz dyrektorka naczelna i artystyczna Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Wydarzenie jest zjawiskiem unikatowym, skupiającym mistrzów tańca dawnego oraz zespoły tańca dworskiego z całego świata. W tegorocznym programie znalazł się cykl Kraków tańcem malowany, którego poszczególne części były prezentowane w różnych przestrzeniach miasta.

“Polonez” na rynku w Krakowie, muzyka: Maciej Radziwiłł, choreografia: Leszek Rembowski, fragment filmu “Od Acana do Waćpana” z cyklu “Kraków tańcem malowany”, zrealizowanego w ramach 21. Festiwalu Tańców Dworskich “Cracovia Danza”

Kluczową postacią odcinka Wawelskie baletto jest królowa Bona, dzięki której sztuka baletowa zagościła na polskim dworze. Od momentu sprowadzenia przez nią do Krakowa zespołu tancerzy włoskich, taniec stał się jedną z ulubionych rozrywek królów i zamożnych magnatów.

fot. Tomasz Korczyński

Tancerze zaprezentują nam opowieść o pełnym królewskiego przepychu balu, podczas którego przed królową i dworzanami zaprezentowany zostaje balet o przywiezionych przez Bonę do Polski warzywach i owocach. Wawelskie Baletto zostało nagrane na terenie ogrodów królowej Bony oraz na dziedzińcu arkadowym na Wawelu.

fot. Tomasz Korczyński

Scenariusz i choreografię przygotowała Romana Agnel, wykorzystując przy tym choreografie z epoki. Autorką kostiumów jest Monika Polak-Luścińska, a maski wykonał Maciej Luściński.

fot. Tomasz Korczyński

Artykuł Podróż w czasie w noc sylwestrową na Wawelu pochodzi z serwisu ORFEO.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *