Zabawa karnawałowa w Operze Śląskiej

Opublikowane przez

Zabawa karnawałowa w Operze Śląskiej

08.01.2021

Opera Śląska w Bytomiu, zamknęła miniony 2020 rok sylwestrowym wieczorem z operetką Zemsta nietoperza Johanna Straussa na antenie TVP3. Kilka dni wcześniej, podczas świąt Bożego Narodzenia, również na antenie telewizyjnej miała miejsce emisja koncertu Kolędy świata. Natomiast na początku grudnia odbył się premierowy streaming online na żywo opery Łucja z Lammermooru Gaetana Donizettiego. W 2021 roku Opera Śląska przygotowuje kolejne wydarzenia – najbliższe już podczas karnawału.

Podsumowanie minionego 2020 roku w Operze Śląskiej

Dyrektor Opery Śląskiej Łukasz Goik podkreśla, że rok 2020 nie był łatwy, ale podjęte działania spotkały się z entuzjazmem widzów. Za nami czas pełen wyzwań artystycznych, ale także technicznych. Mamy świadomość, że nieocenionym wsparciem okazała się dla nas nasza publiczność. Otrzymaliśmy i otrzymujemy cały czas sygnały świadczące o tym, że są z nami, czekają na każdą naszą propozycję. To wiele znaczy – mówi dyrektor. Od marca, kiedy ogólnopolskim rozporządzeniem zamknięto teatry z powodu pandemii, Opera Śląska przeniosła swoją działalność do sieci.

Koncert z okazji 75-lecia Opery Śląskiej

Pandemia mocno odcisnęła piętno na życiu artystycznym wszystkich instytucji. Musieliśmy przearanżować lub przewartościować sporo działań, które zwykle wykonywaliśmy. Nie było to łatwe. Sztuka operowa jest  bowiem sztuką widowiska. Codziennie powstawały nowe pomysły na wspólną integrację z operą, muzyką, baletem. Transmisje spektakli operowych z największych scen operowych świata, ćwiczenia typu balletfit dla dorosłych i lekcje baletowe dla dzieci, quizy operowe czy projekt Tajemnice opery, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. To był też dla nas rok jubileuszowy, z przypadającym 75. sezonem.  Jako pierwsi w Polsce zorganizowaliśmy online inscenizowany koncert – galę Razem w każdym wymiarze. Symbolicznie spotkaliśmy się z naszą publicznością za pośrednictwem Internetu. Nasi soliści i goście (Małgorzata Walewska, Aleksander Teliga) śpiewali z pustych miejsc, zwykle zajmowanych przez widzów – mówi dyrektor.

Zajęcia balletfit z Aleksandrą Piotrowską-Zarębą, solistką i zastępcą kierownika Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu

Każdy dzień przynosił nowy projekt i nowe formy przekazu. Zaprezentowany online mazur ze Strasznego dworu Stanisława Moniuszki z jednoczesnym udziałem Chóru, Baletu i Orkiestry Opery Śląskiej miał ponad 10 tysięcy wyświetleń na kanale YouTube! W czerwcu na platformie VOD  zaprezentowany został spektakl  Don Desiderio Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Jesienią przygotowano widowisko muzyczne z piosenkami z repertuaru Starszych Panów, a Kameraliści Opery Śląskiej zaprosili na wyjątkowe Urodziny Beethovena. Udało się też zrealizować – w siedzibie Opery i z udziałem publiczności –  premierę spektaklu teatralno-muzycznego  Callas. Master Class w reżyserii Roberta Talarczyka.

Mazur ze Strasznego dworu Stanisława Moniuszki, Opera Śląska

Na grudniową premierę internetową Łucji z Lammermooru Gaetana Donizettiego z Gabrielą Gołaszewską w roli tytułowej, laureatką XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsza śpiewaczka operowa 2019” oraz Stanislavem Kuflyukiem, laureatem tej nagrody z roku 2018, sprzedano prawie 5,5 tys. biletów! Transmisja online spektaklu na żywo prosto z Opery Śląskiej odbyła się 5 grudnia i wzbudziła zachwyt widzów, czemu dali wyraz w licznych komentarzach. Kolejnym wyzwaniem po wspomnianej transmisji były telewizyjne relacje koncertu Kolędy świata, które oglądano w ponad 100 tys. domów.

Łucja z Lammermooru, Opera Śląska 2020, fot. Krzysztof Bieliński

Na czas karnawału 2021 Opera Śląska ma już kilka propozycji, które będą prezentowane zarówno w formie internetowej, jak również (w sytuacji zniesienia obostrzeń) w siedzibie teatru z udziałem publiczności. Dzięki platformie na stronie internetowej Opery Śląskiej, jeszcze w styczniu będzie można zobaczyć operetkę Zemsta nietoperza. Planowana jest również transmisja online na żywo z Opery Śląskiej spektaklu Rzekoma ogrodniczka (La finta giardiniera) Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jeśli ogólnopolskie rozporządzenie dopuści organizację wydarzeń w instytucjach kultury z udziałem widzów, Rzekomą ogrodniczkę, a także Łucję z Lammermooru widzowie będą mogli zobaczyć zasiadając na widowni Opery Śląskiej jeszcze w styczniu. W dalszej kolejności planowana jest też opera Giacomo Pucciniego La rondine (Jaskółka) – spektakl realizowany w koprodukcji z Meininger Staatstheater.

Zemsta nietoperza, Opera Śląska 2020, fot. Krzysztof Bieliński

Oczywiście cały czas liczymy, że jak najszybciej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, otworzymy naszą widownię dla melomanów. Jednocześnie ten rok pokazał, że opera musi funkcjonować równolegle, nie tylko w świecie rzeczywistym, ale także wirtualnym. Budujemy archiwum naszych onlinowych prezentacji, rozszerzamy repertuar w Internecie. A wszystko zgodnie z naszym hasłem Opera blisko ciebie – dodaje dyrektor Goik.

Zdjęcie na górze: Łucja z Lammermooru, Opera Śląska 2020, fot. Krzysztof Bieliński

Artykuł Zabawa karnawałowa w Operze Śląskiej pochodzi z serwisu ORFEO.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *