Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury – relacje ORFEO

Opublikowane przez

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury – relacje ORFEO

5.10.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Gala wręczenia Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie była wielkim ogólnopolskim świętem środowiska artystycznego teatrów operowych i muzycznych. Zapraszamy na relacje z tej wspaniałej uroczystości, które publikujemy w październiku na portalu ORFEO, na kanale Orfeo.TV na YouTube oraz na Facebooku Orfeo TV. Portal ORFEO jest oficjalnym partnerem Wydarzenia.

Krzysztof Korwin-Piotrowski rozmawia z Renatą Borowską-Juszczyńską – Dyrektorem Teatru Wielkiego w Poznaniu, Iwoną Wujastyk – Dyrektorem Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie i przewodniczącą kapituły Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, a także – z wybitnym plakacistą Andrzejem Pągowskim, laureatem tegorocznej nagrody za plakat do opery “Paria”.

Teatr Wielki w Poznaniu zdobył aż 5 statuetek: za “Parię” Stanisława Moniuszki jako najlepszy spektakl 2019 roku w Polsce, dla najlepszego reżysera – Grahama Vicka za “Parię”, dla najlepszego choreografia – Rona Howella za “Parię”, dla najlepszej tancerki klasycznej Saeki Shirai za “Jezioro łabędzie” w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz dla wspomnianego Andrzeja Pągowskiego za plakat do “Parii”.

W tym roku obradowała kapituła w składzie: Iwona Wujastyk (Przewodnicząca Kapituły, Dyrektor MTM im. J Kiepury), Prof. Izabela Kłosińska (sopranistka), Krystyna Mazurówna (tancerka, choreograf), Danuta Renz (śpiewaczka operowa, Przewodnicząca Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP), Marek Chowaniec (scenograf), Krzysztof Herdzin (pianista, dyrygent, kompozytor), Prof. Ryszard Karczykowski (śpiewak operowy), Andrzej Pągowski (artysta grafik), Jerzy Satanowski (kompozytor, aranżer, reżyser), Janusz Stokłosa (pianista, kompozytor), Daniel Wyszogrodzki (dziennikarz muzyczny). Gala rozdania XIV Teatralnych Nagród Muzycznych odbyła się w siedzibie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 26, w poniedziałek 28 września 2020 roku.

25 polskich teatrów wysłało 160 zgłoszeń. W 15 kategoriach nominowano 46 osób (w tym dwukrotnie Julię Skrzynecką w kategorii Scenografia) i 4 spektakle. Ogłoszenie nominacji odbyło się w Mazowieckim Teatrze Muzycznym 29 czerwca 2020 roku. Relacja z tego wydarzenia jest TUTAJ.

I. Nagrodę w kategorii NAJLEPSZY SPEKTAKL otrzymała “PARIA” Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Paria, Teatr Wielki w Poznaniu

Statuetkę odebrała Renata Borowska-Juszczyńska – Dyrektor Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Przedstawienie w całości można zobaczyć tutaj:

NAGRODA SPECJALNA za całokształt pracy artystycznej:

– Grażyna Brodzińska – zgłoszona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury,

Grażyna Brodzińska i Iwona Wujastyk – przewodnicząca kapituły

– Laco Adamik – zgłoszony przez Operę Krakowską.

Laco Adamik

II. W kategorii NAJLEPSZA ŚPIEWACZKA OPEROWA nagrodę otrzymała Gabriela Gołaszewska, zgłoszona przez Operę Śląską w Bytomiu.

Gabriela Gołaszewska z dyrektorem Opery Śląskiej Łukaszem Goikiem

Nominowane były również:

– Monika Korybalska – zgłoszona przez Operę Krakowską,

– Natalia Rubiś – zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną.

Rozmowa z Natalią Rubiś jest do obejrzenia TUTAJ:

III. W kategorii NAJLEPSZY ŚPIEWAK OPEROWY nagrodę otrzymał Adam Kruszewski – zgłoszony przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury.

Adam Kruszewski

Pozostali nominowani to:

– Robert Gierlach – zgłoszony przez Operę Krakowską,

– Artur Janda – zgłoszony przez Warszawską Operę Kameralną,

– Christian Oldenburg – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie.

IV. Nagrodę w kategorii NAJLEPSZA WOKALISTKA MUSICALOWA otrzymała Paulina Janczak zgłoszona przez Teatr Rampa na Targówku,

Paulina Janczak

Pozostałe osoby nominowane to:

– Zofia Nowakowska – zgłoszona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury,

– Anastazja Simińska – zgłoszona przez Teatr Muzyczny ROMA.

V. Laureatami nagród w kategorii NAJLEPSZY WOKALISTA MUSICALOWY są:

– Marcin Jajkiewicz – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Łodzi,

Marcin Jajkiewicz

– Maciej Pawlak – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Maciej Pawlak

Nominowany był również Kamil Franczak – zgłoszony przez Teatr Rozrywki w Chorzowie,

VI. Nagrody w kategorii NAJLEPSZA TANCERKA (KLASYKA) otrzymały:

– Chinara Alizade z Polskiego Baletu Narodowego– zgłoszona przez Teatr Wielki – Operę Narodową,

Chinara Alizade

– Saeka Shirai – zgłoszona przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Saeka Shirai

Nominowana była również – Marta Kurkowska – zgłoszona przez Operę Nova w Bydgoszczy.

VII. Nagrodę w kategorii NAJLEPSZY TANCERZ (KLASYKA) otrzymał Gabriele Togni – zgłoszony przez Operę Krakowską.

Gabriele Togni jako Puk w “Śnie nocy letniej”

Nominowani byli także:

– Angelos Antoniou – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,

– Filip Krzyżelewski – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Lublinie,

VIII. Nagrody w kategorii NAJLEPSZA TANCERKA (POZOSTAŁE FORMY TANECZNE) otrzymały:

– Małgorzata Kowalska – zgłoszona przez Kielecki Teatr Tańca,

– Ewelina Kruk – zgłoszona przez Teatr Rampa na Targówku.

Ewelina Kruk

Nominowana była również Zofia Grażyńska – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

IX. Nagrodę w kategorii NAJLEPSZY TANCERZ (POZOSTAŁE FORMY TANECZNE) otrzymał Mateusz Wróblewski – zgłoszony przez Kielecki Teatr Tańca.

Mateusz Wróblewski

Nominowani byli także:

– Patryk Gładyś – zgłoszony przez Teatr Rampa na Targówku,

– Olaf Przybytniak – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

X. Nagrodę w kategorii NAJLEPSZY REŻYSER otrzymał Graham Vick – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Graham Vick

Nominowane były również:

 Joanna Lewicka – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie,

– Pia Partum – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie,

– Magdalena Piekorz – zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną,

XI. Nagrodę w kategorii NAJLEPSZY DYRYGENT otrzymał Tomasz Tokarczyk – zgłoszony przez Operę Krakowską.

Tomasz Tokarczyk

Nominowani byli także:

– Adam Banaszak – zgłoszony przez Operę Wrocławską,

– Dariusz Różankiewicz – zgłoszony przez Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

XII. Nagrodę w kategorii NAJLEPSZA CHOREOGRAFIA otrzymał Ron Howell – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Ron Howell

Nominowani byli również:

– Robert Bondara – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie,

– Zuzanna Dinter-Markowska – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie,

XIII. Nagrodę w kategorii NAJLEPSZA SCENOGRAFIA odebrały Martyna Kander i Julia Skrzynecka – zgłoszone przez Operę na Zamku w Szczecinie.

Martyna Kander i Julia Skrzynecka

Nominowani byli również:

– Katarzyna Gabrat-Szymańska i Rafał Olbiński – zgłoszeni przez Warszawską Operę Kameralną,

– Diana Marszałek i Julia Skrzynecka – zgłoszone przez Operę Nova w Bydgoszczy.

XIV. Nagrodę w kategorii NAJLEPSZY PLAKAT TEATRALNO-MUZYCZNY odebrał Andrzej Pągowski – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Andrzej Pągowski

Nominowani byli również:

– Agata Pełechaty – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie,

– Luigi Scoglio – zgłoszony przez Operę Krakowską.

XV. Nagrodę w kategorii NAJLEPSZE KOSTIUMY otrzymali:

Marta Góźdź – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie,

Marta Góźdź

– Marcin Łobacz – zgłoszony przez Warszawską Operę Kameralną.

Marcin Łobacz

Nominowana była również Agata Uchman – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego

Partnerzy Wydarzenia: Ruch Muzyczny, portal muzyczny ORFEO

Patroni medialni: TVP 3 Warszawacojestgrane24

Współpraca redakcyjna: RMF Classic

Artykuł Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury – relacje ORFEO pochodzi z serwisu ORFEO – portal muzyczny, TV.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.