Iwona Wujastyk – dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego

Opublikowane przez

Iwona Wujastyk – dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego

25.09.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Zapraszam do obejrzenia pierwszej części rozmowy, którą przeprowadziłem w Salonie Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie z Iwoną Wujastyk – dyrektorem Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Jest to silna osobowość, kobieta, dla której każda przeszkoda staje się impulsem do jej przezwyciężania. To dzięki niej mamy w Warszawie wreszcie po 15 latach działalności MTM stałą siedzibę tego teatru w pięknym budynku na Pradze. Jest miłośniczką operetki i przywróciła ten gatunek w stolicy. Lubi edukować publiczność poprzez sztukę, jest znakomitym menedżerem kultury.

Od 2016 r. Iwona Wujastyk pełni funkcję Dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. W tym czasie dorobek artystyczny Teatru prezentowany był na blisko 50 scenach Mazowsza, choćby poprzez formy teatralno-muzyczne, takie jak cykl koncertów „Dzień Kobiet na Mazowszu” czy też „Mazowsze w sercu Niepodległej” (autorka koncepcji). Dzięki jej staraniom, teatr po 15 latach działalności impresaryjnej, doczekał się swojej sceny siedziby i profesjonalnej sceny, przy Jagiellońskiej 26 w Warszawie, w dawnym Kinie Praha, którego największą salę kinową zaadaptowano na teatralną. Stworzyła nową koncepcją programową tego miejsca, gdzie obok teatru muzycznego i lokalnego kina artystycznego powstała przestrzeń kulturotwórcza dla prezentacji różnych dziedzin sztuki i artystycznego dialogu.

Jej zamierzeniem jest także przywrócenie operetce, leżącej u genezy tego teatru, godnego miejsca na mapie kulturalnej stolicy. Marzy o stworzeniu Muzeum Operetki. Jest przewodniczącą Kapituły Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury od XI edycji Konkursu. Z jej inicjatywy konkurs rozszerzono pierwotnie o wyróżnienia, a od XII edycji o stały etap wyboru nominowanych oraz rozdzielono kategorie dla twórczości operowej i musicalowej.

Iwona Wujastyk to menedżerka kultury, absolwentka m.in.: „Zarządzania w Kulturze” (Polska Akademia Nauk) z Nagrodą Dyrektora Instytutu Badań Literackich PAN, „Marketingu terytorialnego” na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Sztuki PAN studiów podyplomowych o kierunku „Historia sztuki, Muzyka, Teatr i Film”, Lider Kultury 2019 (Instytut Muzyki i Tańca).

Od 2006 r. jest związana z samorządem terytorialnym. Jako kierownik Biura Marki i Wizerunku w UM Województwa Mazowieckiego, zajmowała się promocją różnorodności kulturowej regionu, wzmocnieniem poczucia tożsamości lokalnej oraz opracowaniem i wdrożeniem Systemu Identyfikacji Wizualnej „Mazowsze. Serce Polski”. Inicjatorka i organizatorka czterech pierwszych edycji Kongresu Promocji Mazowsza. W latach 2015–2016 pełniła obowiązki Dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury, szukając potencjału kulturowego w nieodkrytych wcześniej miejscach regionu. Doprowadziła do stworzenia koncepcji rozbudowy zabytkowej siedziby Instytutu i pozyskała na ten cel wsparcie ze środków unijnych, jak również zwiększyła dwukrotnie budżet Mazowieckiego Funduszu Filmowego. Współorganizatorka i członek Rady Programowej Pierwszego Mazowieckiego Konwentu Animatorów Kultury. Jest też pomysłodawczynią kontynuowanego do dziś projektu „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza” i współinicjatorką „Podwieczorków z kulturą – dla dzieci” – cyklu plenerowych spotkań teatralnych.

Artykuł Iwona Wujastyk – dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego pochodzi z serwisu ORFEO – portal muzyczny, TV.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *