Jak wystrychnąć go na dudka czyli “Don Pasquale” z Łodzi

Opublikowane przez

Jak wystrychnąć go na dudka czyli “Don Pasquale” z Łodzi

26.12.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Teatr Wielki w Łodzi przygotował premierę opery komicznej “Don Pasquale” Gaetano Donizettiego w reżyserii Michała Znanieckiego, pod batutą mistrza Tadeusza Kozłowskiego. Spektakl można oglądać online za pośrednictwem platformy live.bilety24.pl. Przedstawienie jest dostępne od 26 grudnia 2020 roku, od godziny 18.00, do 31 stycznia 2021 roku. Bilety w symbolicznej cenie 12 złotych można kupić na stronie Teatru Wielkiego w Łodzi.

W rolach głównych występują: jako Don Pasquale Dariusz Machej oraz (po raz pierwszy na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi): Aleksandra Kubas-Kruk (Norina), Marcin Bronikowski (Dr Malatesta) i Andrzej Lampert (Ernesto). W rolę Notariusza wciela się solista-adept Teatru Wielkiego w Łodzi Arkadiusz Jakus.

Artyści, realizatorzy i wykonawcy szukają nowych sposobów na tworzenie i nagrywanie spektakli w pandemicznej rzeczywistości. Michał Znaniecki mówi: Udało się nam zachować wszystkie obostrzenia i pracować z zachowaniem bezpiecznych odległości. Soliści znaleźli się w sytuacjach, które zostały przemyślane pod kątem tego, że pracujemy podczas pandemii. Dekoracja została tak podzielona, że prawie każdy bohater ma swój pokój. Mamy dwie obsady chóru, które nie spotykają się nigdy ze sobą. Orkiestra również pracuje w nowej przestrzeni. Wszystko to jest świeże i zaskakujące również dla artystów, a czy dla widzów?

Reżyser odnajduje w XIX-wiecznej operze wiele aktualnych tematów: Nie trzeba aktorów przebierać w jeansy, żeby na scenie mówiło się o naszych problemach, naszych przywarach i z nas się śmiało. Chciałbym postawić na przedstawienie tej historii w sposób bardzo ludzki, śmieszny, ale też klasyczny, nawiązujący do epoki, metateatralny.

Stary bogaty mieszczanin Don Pasquale postanawia wydziedziczyć siostrzeńca Ernesta, który wbrew woli wuja chce ożenić się z biedną Noriną. Okazuje się, że stary kawaler Don Pasquale sam zamierza poślubić piękną dziewczynę. Zwierza się Doktorowi Malateście, który proponuje mu na żonę swoją skromną siostrę Sofronię, wychowaną w klasztorze. Jak to bywa w operach komicznych, intryga jest dość zagmatwana po to, aby publiczność śledziła z zainteresowaniem zabawną historię, w której mało sympatyczny Don Pasquale zostaje wystrychnięty na dudka.

Maestro Tadeusz Kozłowski jest zachwycony dziełem Donizettiego: Opera ta ma w sobie wiele pięknych melodii oraz dużo subtelnego i wyrafinowanego komizmu. Donizetti napisał ją w ciągu jedenastu dni. To naprawdę zdumiewające, jak można skomponować tak barwną operę w tak krótkim czasie. Rewelacyjna muzyka sprawia nam wszystkim dużo radości.

Premiera miała odbyć się z udziałem publiczności 5 grudnia 2020 roku. W związku z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami było to niemożliwe. Spektakl zarejestrowała firma FiNE ART FiLM.

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski

Reżyseria: Michał Znaniecki

Dekoracje, rekwizyty: Luigi Scoglio

Kostiumy: Małgorzata Słoniowska

Reżyseria efektów świetlnych: Dariusz Albrycht

Projekcje: Karolina Jacewicz

Przygotowanie chóru: Maciej Salski

Obsada:

Don Pasquale (bas): Dariusz Machej

Dr Malatesta (baryton): Marcin Bronikowski

Ernesto (tenor): Andrzej Lampert

Norina (sopran): Aleksandra Kubas-Kruk

Notariusz (bas): Arkadiusz Jakus

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Wydarzenie na Facebooku – tutaj.

Bilety oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie Teatru Wielkiego w Łodzi.

Zdjęcie ze spektaklu: Joanna Miklaszewska.

Artykuł Jak wystrychnąć go na dudka czyli “Don Pasquale” z Łodzi pochodzi z serwisu ORFEO.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *