Szampańska “Zemsta nietoperza” Opery Śląskiej

Opublikowane przez

Szampańska “Zemsta nietoperza” Opery Śląskiej

29.12.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

W sylwestrową noc o 20.30 Opera Śląska pokaże na antenie TVP3 Katowice oraz na VOD TVP Stream najwspanialszą operetkę Johanna Straussa – Zemstę nietoperza w reżyserii i choreografii mistrza Henryka Konwińskiego.

Zemsta nietoperza od prapremiery 5 kwietnia 1874 w Theater an der Wien utrzymuje się na samym wierzchołku popularności. Mamy tu wszystko, co uwielbiają miłośnicy gatunku: piękną muzykę, salonowe qui pro quo, intrygi, flirty i zdrady. Jak wiadomo, klasyczna operetka niewiele ma wspólnego z moralnością.

Tytuł jest dość zaskakujący. Wiąże się z tym, że w XIX wieku wielką popularnością cieszyły się maskarady. Pewnego razu przyjaciele wybrali się na bal maskowy. Eisenstein przebrał się za motyla, a doktor Falke – za nietoperza. Następnego dnia Falke oszołomiony szampanem obudził się przy drzewie w parku i wędrował przez miasto w stroju nietoperza, wzbudzając sensację i narażając się na kpinę przechodniów. Postanowił zemścić się na Eisensteinie, który go zostawił w nocy śpiącego w parku.

Zemsta nietoperza została uznana za arcydzieło gatunku. Są tu oczywiście walce i polki, a wokalnie dzieło jest niesłychanie trudne, zbliżając się do opery. Któż nie zna „czardasza Rozalindy” czy arii Adeli „ze śmiechem”, kupletów Adeli czy szampańskiego finału II aktu? Mamy też wspaniałe libretto, które mistrzowsko przełożył na język polski poeta Julian Tuwim.

W domu Gabriela Eisensteina pojawia się kochanek Rozalindy – Alfred, lubiący śpiewać i dobrze zjeść. Gabriel za obrazę urzędnika skarbowego ma trafić do aresztu, ale udaje mu się przesunąć karę w czasie i udaje się na bal. Pokojówka Adela potajemnie wybiera się na karnawałowy bal u księcia Orlovskiego, na którym pojawiają się wspaniałe damy, ale także tancerki i gryzetki. Adela przebiera się w suknię swojej pani Rozalindy, która z kolei przychodzi na bal w przebraniu węgierskiej hrabiny, aby dowiedzieć się, z kim mąż ją zdradza. Eisenstein także pojawia się tam incognito – i stąd wynikają różne zabawne sytuacje.

„Zemsta nietoperza” to prawdziwy muzyczny przebój, który idealnie wpisuje się w radosną atmosferę sylwestrowego wieczoru. Mamy nadzieję, że zabawne libretto z piękną muzyką wprawi w doskonały humor i wprowadzi z optymizmem w nowy rok – zachęca Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

Henryk Konwiński dopowiada: “Zemsta nietoperza” skrzy się od dowcipu słownego, skrzy od „błyszczącej” muzyki oraz ich zespolenia. Przecinki muzyczne i słowne mają swoje znaczenie. Dla mnie „Zemsta” pod tym względem jest jak migotliwy klejnot. A dla młodych melomanów może być też fascynującym odkryciem, kiedy nagle przekonają się, jaki jest źródłosłów pewnych powiedzeń, obecnych w naszej codzienności.

Obsada: EISENSTEIN Maciej Komandera, ROZALINDA Anna Wiśniewska-Schoppa, ADELA Maria Rozynek-Banaszak, DR FALKE Stanislav Kuflyuk, ALFRED Adam Sobierajski, FRANK Bogdan Kurowski, KSIĄŻE ORŁOWSKI Piotr Rachocki, DR BLIND Juliusz Ursyn-Niemcewicz, IDA Roksana Majchrowska, FROSCH Witold Dewor, ADIUTANCI KSIĘCIA Adam Janik, Juliusz Krzysteczko.

Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera.

kierownictwo muzyczne: Franck Chastrusse Colombier
reżyseria i choreografia: Henryk Konwiński
scenografia: Jan Bernaś
kostiumy: Małgorzata Słoniowska, Jan Bernaś
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik
produkcja: TVP3 Katowice
Maciej Wojciechowski, Waldemar Patlewicz
Opera Śląska: Łukasz Goik

Operetkę będzie można także zobaczyć online 31 grudnia o 20.30 na VOD – TVP Stream.

Artykuł Szampańska “Zemsta nietoperza” Opery Śląskiej pochodzi z serwisu ORFEO.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *