Kolędowania ciąg dalszy – koncert w Teatrze Wielkim w Łodzi

Opublikowane przez

Kolędowania ciąg dalszy – koncert w Teatrze Wielkim w Łodzi

07.01.2021

W środę, 6 stycznia odbyła się pierwsza część koncertu „Wszyscy śpiewajmy kolędy” w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi, a już 10 stycznia zapraszamy na jego drugą część. Koncert będzie dostępny bezpłatnie na kanale YouTube oraz profilu Facebook Teatru Wielkiego w Łodzi.

Część pierwsza koncertu kolęd, 06.01.2021, Teatr Wielki w Łodzi

W niedzielnym wieczorze kolęd wezmą udział wspaniali artyści Teatru Wielkiego w Łodzi: Dorota Wójcik, Aleksandra Wiwała, Aleksandra Borkiewicz, Agnieszka Makówka, Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz, Arkadiusz Anyszka, Zenon Kowalski, Łukasz Motkowicz oraz chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Michała Kocimskiego  i opieką artystyczną Dariusza Stachury.

Teatr Wielki w Łodzi: Wszyscy śpiewajmy kolędy, fot. Joanna Miklaszewska

Wspólne kolędowanie – zwłaszcza w polskiej tradycji – to czas radości, rodzinnych spotkań i obdarowywania się prezentami. Dlatego przygotowaliśmy dla państwa prezent w postaci koncertu Wszyscy śpiewajmy kolędy. Jesteśmy przekonani, że także w tym roku zechcą Państwo spędzić z Teatrem Wielkim w Łodzi wspaniały wieczór, w którym najbardziej znane i lubiane, nie tylko polskie kolędy (Wśród nocnej ciszy, Przybieżeli do Betlejem, Lulajże Jezuniu, Cicha noc i inne) zabrzmią w nowych, odświętnych opracowaniach i wykonaniach. Z pewnością na długo pozostaną one w naszej i Państwa pamięci. A ponieważ kolędy śpiewają niemal wszyscy – od najmłodszych do najstarszych – zapraszamy: Wspólnie śpiewajmy kolędy  10 stycznia o godz. 17.00 (część II) na kanale na YouTube oraz profilu Facebook Teatru Wielkiego w Łodzi.

Teatr Wielki w Łodzi: Wszyscy śpiewajmy kolędy, fot. Joanna Miklaszewska

W polskiej kulturze kolęd i pastorałek tych najbardziej znanych jest co najmniej kilkadziesiąt, ale powstało ich znacznie więcej. W kolędach zawiera się ogromna część naszej polskiej tradycji: folklor, religia, a także poezja narodowa. W większości autorzy kolęd są nieznani, tradycja ich przekazywania przechodzi z pokolenia na pokolenie, ale kolędy tworzyli również znani kompozytorzy jak np. Franciszek Karpiński, autor Bóg się rodzi. Fryderyk Chopin natomiast zacytował kolędę Lulajże Jezuniu w środkowej części Scherza h-­moll op. 20. Są też kolędy rekordzistki, jak np. Cicha noc – tę powstałą na początku XIX wieku austriacką kolędę śpiewa dziś cały świat, a przetłumaczona została aż na 330 języków.

Teatr Wielki w Łodzi: Wszyscy śpiewajmy kolędy, fot. Joanna Miklaszewska

Dniem, w którym kolędy wybrzmiewają najgłośniej i najradośniej, jest oczywiście Wigilia Bożego Narodzenia, ale w Polsce śpiewa się je do 2 lutego. Szczególnym dniem jest także święto Trzech Króli, dlatego ta data została wybrana jako początek naszego kolędowania on-line.

Serdecznie zapraszamy!

Artykuł Kolędowania ciąg dalszy – koncert w Teatrze Wielkim w Łodzi pochodzi z serwisu ORFEO.

Więcej informacji
Źródło: orfeo.com.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *